Naši předkové si byli moc dobře vědomi, že dokud mohou chodit a běhat, bude jejich tělo dostatečně plnit veškeré funkce a mohou žít poklidným životem. Každé sedavé zaměstnání nebo omezení pohybu totiž vede k problémům s trávením, ke špatnému fungování lymfatického systému a tím pádem ke snížení přirozené obranyschopnosti organismu.
Na funkci dolních končetin tedy nesmírně záleží a rozhodně se nespoléhejte na to, že vám jednou chirurgové nahradí kyčelní kloub ocelovou náhradou. Podstatné je většinu života udržovat správnou životosprávu, vyhýbat se stresu a samozřejmě zařadit vhodný pohyb.
A jaký pohyb, aby posiloval dolní končetiny a zároveň nepřetěžoval jejich klouby? Především turistika, zvláště v horském terénu, posiluje nohy i hýždě a působí celkově pozitivně na práci vnitřních orgánů, na nervovou soustavu a krevní oběh. Můžete zařadit i jízdu na kole a plavání. A ještě jeden sport, který důkladně procvičuje všechny partie nohou: Trampolíny.
Stehna a lýtka – až budete se skákáním začínat, pro začátek to nepřehánějte. Skákání totiž natolik zaměstná lýtka i stehna, že vás důkladně vyčerpá pouhých pět minut intenzivního tréninku. Postupně přidávejte tréninkové dávky, abyste se rytmu dokázali přizpůsobit, a po třech až pěti týdnech zjistíte, jaké jste již udělali pokroky. Budete se cítit více svěží, bude se vám lépe spát, budete lépe trávit jídlo, zlepší se vám nálada a jen tak vás něco nerozhodí.
Klenba chodidel – chodidlům se nevěnuje tolik pozornosti, kolik by si zasloužily, přitom jsou tak důležitá pro správné zakřivení páteře a držení těla a tudíž i pro celkovou regeneraci organismu. Příčná i podélná klenba se mnoha lidem bortí vlivem nevhodné obuvi a také tím, že málo chodíme venku v přírodě naboso. Skákání na pružné ploše trampolíny posiluje svalstvo nožní klenby a tím pádem ji udržuje v pozici, v jaké by měla být.