Schodiště bývají nejzajímavější částí obytných prostor, je to asi tím, že propojují jednotlivá patra mezi sebou a tím rozšiřují využívání celého objektu do svého maxima. Druhů schodišť je mnoho, mohou být rovná i točitá, připevněná k nosníkům i samonosná, mohou obtáčet vnitřní i vnější prostor, mohou být konstruována z oceli, slitiny hliníku, z kamene, ze dřeva, ze skla či z betonu. Mohou se využít jako úložný prostor nebo vytvořit samostatný designový prvek. K těm nejzajímavějším patří bezesporu schodiště samonosná.
Vlastnosti samonosných schodišť
Poměrně rychlá montáž – montáž na straně zákazníka trvá kratší dobu, než u jiných typů schodišť, zejména těch, jejichž základ tvoří betonový odlitek. Většinou se jedná o dva dny práce, což také snižuje i celkové náklady na výstavbu. Celková cena těchto výrobků tedy nutně nemusí být příliš vysoká, záleží hlavně na použitém materiálu, velikosti a výšce schodiště.
Design – samonosné schodiště neunikne pozornosti a stává se obvykle dominantou. Může tvořit základní koncepci stylu bytového designu, podle níž se přizpůsobuje nábytek a bytové doplňky. Výhodou je možnost vytvářet roztodivné tvary nosné konstrukce i jednotlivých stupňů, využít kovu, dřeva, skla, betonu, kamene či dlažby tak, jaké jsou prostorové možnosti a dostupná designová a technická řešení.
Úložný prostor – ten je u schodišť tohoto typu možno využít beze zbytku tehdy, jestliže se schodovky uzavřou a prostor zakryje vestavěnou skříní na míru, posuvnými či pevnými regály, sádrokartonovými deskami, dřevěným obkladem atp. Úložný prostor pod schody je ideálním řešením v domech, kde je záměrem více otevřít prostor v obytných zónách, zejména v obývacím pokoji a ložnici. Samonosná schodiště se mohou umístit do prostoru prakticky kamkoli a přizpůsobit celou koncepci prostředí požadavkům klienta.