Rozdělit rumy podle nějaké směrodatného systému není úkol nikterak jednoduchý, jelikož se dá říct, že v každé oblasti se rum dělí podle něčeho jiného. Způsobuje to i fakt, že neexistuje žádné pravidlo, podle kterého by se dalo určit, zda to rum je či nikoli. Různé země a státy mají definovaný rum zákony, které se liší a jsou v mnohých případech nepřesné, stejně jako předpisy, kterými se mají výrobci řídit. A to jak obsahem alkoholu, tak například minimální dobou vyzrání, ale také pojmenování.
Kolumbijská pravidla
– Zde platí, že aby byl rum rumem, musí obsahovat alespoň padesát procent alkoholu.
– Rum musí zrát v sudu alespoň rok
Venezuelská pravidla
– Zde stačí k definici čtyřicet procent alkoholu
– Rum musí zrát v sudech minimálně dva roky
Mexická pravidla
– Rum musí mít minimálně čtyřicet procent alkoholu
– Rum musí zrát v sudech minimálně osm měsíců
Pokud bychom chtěli rum dělit podle pojmenování, ani to není nikterak jednoduché. Například Barbados dělí na rum světlý, silný a vyzrálý, Argentina na bílý, zlatý, světlý a extra světlý, Spojené státy zase na rum, rumový likér a ochucený rum.
Podle chuti a barvy
– Ostrovy, na kterých se hovoří převážně španělsky, produkují rum podle barvy, a to světlé s vytříbenou chutí. Jedná se o panamský rum, kubánský rum a portorický rum.
– Ostrovy, na nichž se hovoří převážně anglicky, produkují rumy tmavé barvy a plné chuti, z nichž je patrná melasa. Jedná se hlavně o jamajské rumy a také rumy z Guyany.
– Francouzsky mluvící obyvatelstvo ostrovů produkuje typické zemědělské rumy, které se vyrábějí z cukrové třtiny, proto jsou cítit a chutnat hlavně po třtinovém cukru. Mluvíme zde o rumech z Martiniku a Guadeloupe.
Typy rumů
– Světlé rumy: málo chuti, většinou slouží jako základ koktejlů
– Zlaté rumy: rumy, které dozrávaly v sudech z dubového dřeva, dobarvovány jsou však karamelem
– Tmavé rumy: vyzrávají v sudech z těžce páleného dřeva, mají výrazné aroma a chutnají po melase, nejčastěji jsou to rumy na vaření
– Ochucené rumy: nejčastěji se do světlých rumů přidává kokos, citrusové plody nebo třeba mango, o to jsou většinou slabší