Možná vás napadá, že nábytek z masivu je předražený, a že si jej mohou dovolit pouze lidé movití, a že jde o zbytečně vyhozené peníze do přepychu. V dlouhodobém horizontu jde však o investici naopak výhodnou.
Jaké přednosti můžete očekávat, až se nábytek z masivu objeví u vás doma
Vůně dřeva – rozdíl mezi nábytkem z dřevotřísky a z masivu rozpoznáte i čichovým vjemem. I přes jeho povrchovou úpravu si domů přinesete stopy vůně dřeva a pryskyřice, dřevo také bývá nejoblíbenějším materiálem kutilů, jehož typický odér zklidňuje mysl a probouzí fantazii. Každá surovina je navíc pozůstatkem živého organismu, spolu s ní budete vnímat životní cyklus stromů a citliví lidé mohou zaznamenat i lokalitu, kde dřeviny rostly. Dřevotříska je naopak odpad z lisovaných pilin prosycený syntetickým pojivem a převládá spíše zápach pojiva, než příjemná vůně samotného dřeva.
Nadčasový vzhled – kresbu dřeva nedokáže přesně zachytit ani to nejdokonalejší lamino. Laminovaná dýha je stále jen dýha a rozdíl je markantní na první pohled. Každý kus prkna, desky, laťky a lišty si nese svou jedinečnou kresbu letokruhů a pouhé pozorování přechodových vrstev navozuje pocit psychické pohody. To je také dnes častokrát důvodem k tomu, proč se lidé obrací k přírodním materiálům nábytku, dřevostaveb, hraček apod.
Náklady – vyšší pořizovací náklady jsou ve skutečnosti nižší. Dobře zvolený nábytek má velmi dlouhou životnost, a pokud se vám výrazně nezmění vkus, může vás i přežít. U dřevotřískových lůžek a namáhaných nábytkových sestav se brzy začínají viklat spoje v čepech a vrutech a budete nuceni je za pár let nahradit novými výrobky.
Zdravotně nezávadné výrobky – při výrobě postelí z masivu a povrchové úpravě se používá polyuretanový lak, který je zdravotně nezávadný, doporučuje se nábytek občas ošetřit voskovými oleji a případná poškození stačí přebrousit a napustit dekoračním voskem. Odpadají tedy nebezpečná pojiva, jako např. formaldehyd, typický pro dřevotřískové desky.